Teknoloji Harikası Savaş Uçağı, New York’ta Tanıtıldı

Teknoloji Harikası Savaş Uçağı, New York'ta Tanıtıldı

Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 9 ülkenin ortak konsorsiyumu tarafından üretilen savaş uçağı F-35'in geliştirilen savaş yetenekleri, New York'ta basına tanıtıldı.

31 Ekim 2014 - 21:29

Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 9 ülkenin ortak konsorsiyumu tarafından üretilen savaş uçağı F-35 Lightning II'nin geliştirilen savaş yetenekleri, New York'ta basına tanıtıldı.

F-16 VE F-18 GİBİ UÇAKLARDAN DAHA ETKİLİ

ürkiye'nin verdiği 100 F-35 savaş uçağı siparişinden ilk ikisini 2017'de teslim alması bekleniyor. Sesten hızlı uçan ve radara yakalanmama özellikleri taşıyan yeni kuşak uçaklarının F-16 ve F-18 gibi dördüncü kuşak savaş uçaklarından dört kat daha fazla etkili, hem havadan havaya hem de havadan karaya saldırı gücünün yeteneklerinin nasıl arttığı sergileniyor.

TÜRKİYE PROJEYE ÖNEMLİ DESTEK VERİYOR

1990 yılında tasarlandıktan sonra, ABD ve İngiltere'nin başını çektiği bir konsorsiyum tarafından hayata geçirilen, 9 ülkenin ortaklığı bulunan projede, 2002'de katılımıyla Türkiye önemli destek ve yan ürünler sağlıyor. F-35 için toplam 100 sipariş veren Türkiye'nin, ilk iki F-35 siparişini 2017 yılında teslim alması öngörülüyor. İş paylaşımı ve gelişimi ile birlikte uçağın fiyatının 6 yıl içinde yüzde 55 ucuzladığı belirtilen tanıtımda, 5. Kuşak uçakların, 4. Kuşak uçaklarla aynı fiyata geleceği belirtildi.

New York'taki tanıtım programında, basın mensuplarına sesten hızlı uçan ve radarlara yakalanmayan 5. Kuşak F-35 tipi savaş uçakları pilotlarının kokpit içindeki uygulamalarını yansıtan izdüşümünün nasıl olduğu gösterildi.

Bu haber 1970 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan ALİM 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını Kutladı
Başkan ALİM 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını Kutladı
Başarılı İş İnsan ALİMı Siyasete Hazırlanıyor
Başarılı İş İnsan ALİMı Siyasete Hazırlanıyor