2 İşçinin Cansız Bedenine Ulaşıldı

2 İşçinin Cansız Bedenine Ulaşıldı

10 gündür arama ve kurtarma faaliyetlerinin sürdüğü Ermenek'teki facia madeninden acı haber geldi. Mahsur kalan 18 işçiden 2'sinin cansız bedenine ulaşıldı.

07 Kasım 2014 - 11:19

Karaman Ermenek'te 18 işçinin mahsur kaldığı maden ocağındaki kurtarma çalışmalarının 10'uncu gününde kötü haber geldi. Mahsur kalan işçilerden 2'sinin cansız bedenine ulaşıldı. İşçilerin cansız bedenleri madenden çıkarılarak Ermenek Devlet Hastanesi'ne götürüldü.

ACI HABERİ BAKAN VERDİ

Madendeki son durum hakkında açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da olayı doğrulayarak "Ermenek'te madende mahsur kalan 18 işçiden ikisinin cansız bedenine ulaşıldı. Bir müddet sonra onları çıkartacağız. Bundan sonra bir süreç var. AFAD ekibimizin bir çalışması olacak. Buradan ambulanslarla Ermenek Devlet Hastanesi'ne kaldırıldıktan sonra savcılığın uygun görmesi halinde aileleriyle birlikte DNA testine tabi tutulacaklar. Bundan sonra prosedürleri de yine aynı şekilde yürütülecek. 18 işçinin ailelerinden tespit edilen Bassavcılığın uygun görmesi halinde 24 yakını üzerinde DNA testi yapılacak tabi bizim arama ve kurtarma faaaliyetleri devam ediyor. Arama kurtarma çalışmaları 24 saat devam edeceğiz. Şu an bulunduğumuz yerde bazı problemlerimiz var, bazı yerlerde çökmeler var. Desandere geldiğimiz 306 metrelik yürüme yolunda da yine bazı sıkıntılarımız olacak yine onları da aynı şekilde gidermek için devam ediyoruz." dedi.

"YEMEK YEDİKLERİ BÖLGEYE YAKIN BİR YERDE BULUNDULAR"

Bakan Taner Yıldız 22:20 sıralarında yaptığı açıklamada, metan gazı seviyesinde bir kısım yükselme olduğuna da dikkat çekerek, "Emniyet açısından yalnızca nefeslikte bulunan arkadaşlarımız bir süreliğini dışarı çıkartık. Oksijen gazı maskeli arkadaşlarımız çalışmalara devam edecek. Nefeslikte başyuraki dediğimiz bir bölümde yemek yediklerini söyledikleri bir bölgeye yakın bir yerde 35 metrelik bir girdi. Onun sonuna kadar gittik. Tabii kömür çökmeleri olduğu için çok zor şartlarda ulaşıldı. İki işçi kardeşlerimizi aldıktan sonra o zemin temizlenecek. Çalışmalarımız devam edecek." diye konuştu.

OLAY NASIL YAŞANMIŞTI?

Karaman'ın Ermenek İlçesi Pamuklu Köyü yakınlarında Has Şekerler Madencilik şirketine ait linyit maden ocağında 28 Ekim Salı günü saat 12.15 sıralarında su baskını sonucu 34 işçiden 18'i mahsur kalmıştı. Facianın ardından AFAD başta olmak üzere çok sayıda arama ekipleri, maden ocağından kurtarma çalışması başlatmıştı.

Bu haber 945 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İnsanlık bugün
İnsanlık bugün "ANNE LÜTFEN ÖLME" sözüyle can çekişti "...
Alim, Yetkililerden Açıklama Bekliyoruz..
Alim, Yetkililerden Açıklama Bekliyoruz..