’Deli İbrahim’ Geliyor!

'Deli İbrahim' Geliyor!

Erzurum Devlet Tiyatrosu (EDT), yeni sezonda tiyatroseverlerle "Deli İbrahim" adlı oyunla buluşacak.

09 Ekim 2014 - 10:42

Erzurum Devlet Tiyatrosu (EDT), yeni sezonda tiyatroseverlerle "Deli İbrahim" adlı oyunla buluşacak.

Erzurum Devlet Tiyatrosu Müdürü Levent Aras, yaptığı yazılı açıklamada, iki aylık aranın ardından ağustos ayında başladıkları prova sürecinin tamamlandığını belirtti.

Yeni sezonda ilk olarak, Ahmet Turan Oflazoğlu'nun yazdığı, Sinan Pekinton'un rejisörlüğünü üstlendiği "Deli İbrahim" oyununu sahneye koyacaklarını bildiren Aras, oyunun 9 Ekim Perşembe ile 10 Ekim Cuma günleri saat 19.30, 11 Ekim Cumartesi günü ise saat 14.00 ve 19.30'da seyirci ile buluşacağını kaydetti.

Aras, bir Osmanlı tarajedisi olan "Deli İbrahim" oyunu ile ilgili şu bilgileri verdi:

"Sultan İbrahim karanlık bir hücrede hapsedilmiş, kendisi gibi şehzadelerin öldürüldüğüne şahit olmuştur. Yıllarca ölüm korkusu içinde yaşamanın sonucunda 'Elem-i Asabi' hastası olmuştur. Karanlıktan aydınlığa, şehzade hapishanesinden tahta atanan İbrahim, iktidarsızlıklarını, içinden gelen buhranlarını, paniklerini yenmek durumunda kalmıştır. İçindeki düşmana karşı bilinçli bir savaş veren İbrahim, tutarsız ve yanlış kararlar vermiştir. Galip gelmek istediği iç sıkıntılarına karşı dışa dönük çılgınlıklarla savaşmıştır. Bilinçli yaptığı çılgınlıklarla var olma yolunu tutan İbrahim, bu davranışlarıyla yıkıma sürüklenmiştir."

Bu haber 1837 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yazarımız Prof. Dr. Orhan Küçük’ün yeni kitabı çıktı
Yazarımız Prof. Dr. Orhan Küçük’ün yeni kitabı çıktı
BAHÇE SAHİPLERİNİN CİMRİLİĞİ
BAHÇE SAHİPLERİNİN CİMRİLİĞİ