Erzurumlu Şeyhulislam Seyyid Feyzullah Efendi Anıldı

Erzurumlu Şeyhulislam Seyyid Feyzullah Efendi Anıldı

Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü ve İlahiyat Fakültesi tarafından Erzurumlu Şeyhulislam Seyyid Feyzullah Efendi sempozyumu düzenlendi.

31 Ekim 2014 - 13:20

Atatürk Üniversitesi Kültür ve Gösteri Merkezi’nde düzenlenen sempozyuma Programa Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, İl Müftüsü Hasan Çınar, Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Raşit Küçük, rektör yardımcıları, fakülte dekanları ve çok sayıda dinleyici katıldı.
2 gün sürecek olan Erzurumlu Şeyhulislam Seyyid Feyzullah Efendi sempozyumu saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından, Prof. Dr. Necdet Çal’ın Kur’an’ı Kerim tilavetiyle devam etti. Sempozyumda konuşan Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, ‘‘Bugün Atatürk Üniversitesi’nde geleneksel hale gelmiş olan Erzurum’un manevi değerleri kapsamında yeni bir sempozyumda daha birlikteyiz. Bugün değerli ilim insanları Seyyid Feyzullah Efendiyi tartışacaklar. Geçmişimizdeki değerlerin kıymetini bilmezsek geleceğimizi iyi kuramayız. Geçmişimize yönelik kadim insanları ve bize ait değerleri gün yüzüne çıkarmak bizlerin asli vazifesidir. Gençlerimize bunları anlatmak ve bilgilendirmek adına bu sempozyumlar önem arz ediyor’’ dedi.
Açılış konuşmalarının ardından Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhittin Macit adına, Şeyhulislam Seyyid Feyzullah Efendi’nin minyatürü Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak’a takdim edildi. 8 oturum olarak gerçekleşecek olan Erzurumlu Şeyhulislam Seyyid Feyzullah Efendi sempozyumda 1.oturumda Feyzullah Efendinin; hayatı, eserleri, seceresi, tasavvufi silsilesi ve Edirne vakası, 2.oturumda Feyzullah Efendinin bazı çocukları ve akrabaları, 3.oturum Feyzullah Efendinin vakıf eserleri, 4. Oturum Feyzullah Efendinin kendisine ve ailesine yazılan methiyeler, 5.oturum Feyzullah Efendinin edebiyat ve tasavvuf alanındaki yeri, 6.oturum Feyzullah Efendinin tefsir, fıkıh ve hadis ilmindeki yeri, 7.oturum Feyzullah Efendinin vakfiyeleri, kütüphanesindeki eserler ve orijinal bir ansiklopedisi, 8.oturum değerlendime ve kapanış olarak gerçekleştirilecek.

Bu haber 690 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yazarımız Prof. Dr. Orhan Küçük’ün yeni kitabı çıktı
Yazarımız Prof. Dr. Orhan Küçük’ün yeni kitabı çıktı
BAHÇE SAHİPLERİNİN CİMRİLİĞİ
BAHÇE SAHİPLERİNİN CİMRİLİĞİ