Londra’da Atatürk Kıyafetleri Defilesi

Londra'da Atatürk Kıyafetleri Defilesi

Türkiye'nin Londra Büyükelçiliği, Ankara Olgunlaşma Enstitüsü'nün iş birliğiyle Atatürk kıyafetlerinden oluşan bir defile düzenlendi.

11 Kasım 2014 - 12:46 - Güncelleme: 11 Kasım 2014 - 13:15

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 76'ncı yıldönümü nedeniyle Türkiye'nin Londra Büyükelçiliği Rezidansında düzenlenen Atatürk'ün kıyafetleri defilesi büyük ilgi gördü. 10 Kasım Pazartesi akşamı Büyükelçilik Rezidansında düzenlenen etkinliğe çok sayıda davetli katıldı. Defilede, Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç ev eşi Esra Bilgiç de hazır bulundu.

Cumhuriyet dönemi öncesi kıyafetlerinin tanıtılmasıyla başlayan defilede, şapka ve kıyafet devriminin ardından giysilerin bugüne kadarki değişimi sergilendi. Atatürk'ün kıyafetlerinin de yer aldığı defilede 7 manken görev aldı. 10'uncu Yıl Marşı eşliğinde, Türk bayrağı figürünün yer aldığı kıyafetiyle podyuma çıkan manken, defileyi izleyen davetlilerden büyük alkış aldı.

Büyükelçilik'teki 3 katipten Kültür İşlerinden Sorumlu Güler Terzi, organizasyonla ilgili gazetecilere bilgi verdi. Terzi, etkinliğin İş Bankası Londra Şubesi ve Beko'nun sponsorluğunda düzenlendiğini ifade ederek şunları söyledi:

"Bu etkinliği Ankara Olgunlaşma Enstitüsü organize etti. Oranın mankenlerini davet ettik. 15 kişilik tüm kadroları ile bugün aramızdaydı. Tanıtımda 7 manken görev aldı. Toplam 40 parça kıyafet tanıtıldı."

10 Kasım'da böyle bir etkinliğin çok anlamlı olacağını düşünerek bu organizasyonu gerçekleştirdiklerini ifade eden Terzi, "Projeyi olgunlaştırıp büyükelçimize sunduktan sonra hemen kendileri de onay verdiler ve sonunda böylesine güzel bir etkinlik ortaya çıkmış oldu" diye konuştu. Güler Terzi, projenin Londra'dan sonra Edinburgh'ta da Başkonsolosluk himayesinde yapılacağını belirterek, "Bu projenin gerçekleşmesinde de Dışişleri Bakanlığımızın büyük katkıları olmuştur" dedi.

Etkinlikte hazır bulunan Olgunlaşma Enstitüsü Tanıtım ve Pazarlama Bölümü şefi Süheyla Önen de, Ankara Olgunlaşma Enstitüsü olarak birebir aynı kumaşlarla hazırladıkları Atatürk Kıyafetlerini Londra'da sergilemekten büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Önen gece ile ilgili şunları söyledi:

"Bu gece Ankara Olgunlaşma Enstitüsü'nün Atatürk giysileri koleksiyonundan bir defile hazırlayıp sunduk. Bu defilenin tamamı o dönemi olduğu gibi aktarıyor. Aslında Türklerin ve Kurtuluş Savaşı'nın resmini çiziyor. Atatürk'le birlikte devrimler, inkılaplar, Erzurum, Sivas ve Samsun'a çıkışını ve bütün hepsini kapsayan bir tanıtım oldu."

Geceye ayrıca Türkiye'nin Londra Başkonsolosu Emirhan Yorulmazlar ve KKTC Londra Temsilcisi Oya Tuncalı da katıldı. Saat 19.00'da başlayan gece yaklaşık 2 saat sürdü.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Atatürk'ün ebediyete intikalinin 76'ncı yılında İngiltere'nin başkenti Londra'da törenlerle anıldı.

Pazartesi sabahı Türkiye'nin Londra Büyükelçiliğinde düzenlenen anma törenine, Büyükelçi Abdurrahman Bilgiç'in yanı sıra büyükelçilik ve başkonsolosluk çalışanları katıldı. 1 dakikalık saygı duruşunun Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Bilgiç, bu yılın Birinci Dünya Savaşı'nın başlangıcının 100. yıl dönümü olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Atatürk de Trablusgarp Savaşı'nda Balkan Savaşları'na, Birinci Dünya Savaşı'ndan Kurtuluş Savaşı'na kadar ünlü bir romanımıza da atıfla 'Türk'ün ateşle imtihanı olarak' adlandırılan dönemin koşullarında yoğrulmuş ve üstün askerlik, yöneticilik ve devlet adamlığı vasıflarıyla Türk milletine önderlik ederek onu bu ateş çemberinden çıkarmıştır."

Türkiye'nin bölgesinde çağdaş, müreffeh ve barışçıl bir ülke olarak konumunu koruduğunu kaydeden Büyükelçi konuşmasında şöyle dedi:

"Atatürk yıllarca süren savaşlardan yıkılmış ve tüm kaynakları tükenmiş bir şekilde çıkan ülkemizin, bugün dünyanın 16. büyük ekonomisi haline gelmesini sağlayacak sırrı milletimize şu şekilde açıklamıştır; hiçbir şeye muhtaç değiliz, tek ihtiyacımız var; çalışkan olmak. Atatürk milletine güvenmiş, milleti de Önderine güvenmiş ve kısıtlı kaynakları olan bir ülkeyi çok çalışmak suretiyle bayındır hale getirmiştir."

Kurmay Albay Ömer Özkan da, Atatürk'ün sadece Türk milletinin ulusal mücadele ve çağdaşlaşma lideri olarak kalmadığını, tüm dünyaya örnek olan engin düşünceleriyle evrensel bir hareketin kaynağı da olduğunu söyledi.

Bu haber 1471 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yazarımız Prof. Dr. Orhan Küçük’ün yeni kitabı çıktı
Yazarımız Prof. Dr. Orhan Küçük’ün yeni kitabı çıktı
BAHÇE SAHİPLERİNİN CİMRİLİĞİ
BAHÇE SAHİPLERİNİN CİMRİLİĞİ