RTÜK’ten Küçük Gelin’e Ceza

RTÜK'ten Küçük Gelin'e Ceza

25 Ekim 2014 - 18:36

Samanyolu Tv'de (STV) yayınlanan Küçük Gelin dizisine ceza geldi. Küçük bir kız çocuğunun zengin ve nüfuzlu bir aileye töre gereği berdel olarak verilmesinin anlatıldığı dizideki bir sahne 'intiharı özendirdiği' gerekçesiyle rtük'ten ceza aldı.

"İNTİHARA ÖZENDİREBİLİR"

Küçük yaştaki gelinin yaşadığı zorlukların anlatıldığı dizinin bir bölümünde Zehra adlı küçük gelin intihar etmeye çalışıyordu. rtük uzmanlarının hazırladığı rapora göre, tarım ilacı içerek intihara kalkışan gelin, sonra da Ormana koşuyordu. Söz konusu bölümde küçük gelinin maruz kaldığı fiziksel ve psikolojik şiddet gösteriliyordu.

'İNTİHAR VAKALARINA YOL AÇABİLİR'

rtük uzmanlarının hazırladığı raporda Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne ve İstatistik Kurumu'nun atıfta bulunularak, "Benzer durumda bulunan ve intihara eğilimli çocuk gelinlerin bir çözüm olarak intihara yönelebileceği, bu şekilde taklit intihar vakalarına yol açabileceği, özellikle çocuklar açısından intiharı öğretici nitelikte olduğu, bununla birlikte küçük yaşlardaki kız çocuklarının kendilerinin de bir çocuk gelin olabileceği ve sürekli olarak şiddete maruz kalmasının özellikle çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimine zarar verecek nitelikte olduğunu değerlendirilmektedir" denildi.

PARA CEZASI VERDİ

Rapor rtük Üst Kurulu'nda yapılan toplantıda değerlendirildi. Üst Kurul Üyeleri, STV'nin "Radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde, çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlakî gelişimine zarar verebilecek türde içerik taşıyan programlar bunların izleyebileceği zaman dilimlerinde yayınlanamaz" ilkesini ihlal ettiğine karar verildi. STV'ye 76 bin TL para cezası kesildi.

Bu haber 1951 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yazarımız Prof. Dr. Orhan Küçük’ün yeni kitabı çıktı
Yazarımız Prof. Dr. Orhan Küçük’ün yeni kitabı çıktı
BAHÇE SAHİPLERİNİN CİMRİLİĞİ
BAHÇE SAHİPLERİNİN CİMRİLİĞİ