Saç Dökülmesi Erkekleri Asabileştirebiliyor

Saç Dökülmesi Erkekleri Asabileştirebiliyor

Op. Dr. Ayşegül Sivri, saç dökülmesi ile karşılaşan kişilerin sosyal ve kültürel olarak kendini eksik hissedebildiğini ve özgüven kaybı yaşadığını söyledi.

30 Ekim 2014 - 09:25

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ayşegül Sivri, saç dökülmesi ile karşılaşan kişilerin sosyal ve kültürel olarak kendini eksik hissedebildiğini ve özgüven kaybı yaşadığını söyledi.
Kelliğin erkeklerde ciddi bir estetik sorunu olduğunu ve insan psikolojisini etkilediğini belirten Op.Dr.Ayşegül Sivri, “Çoğu erkek ne yazık ki erken yaşlardan itibaren saçlarını kaybetmeye başlar. Saç dökülmesinin en önemli nedeni hormonal ve genetik nedenlerdir. Saçını kaybetmiş bir erkekte depresif, agresif bozukluklar gibi psikolojik problemler ortaya çıkabilir ve bu kişinin özgüvenini azaltabilir. Birçok erkek bunu kabullenir, hissettirmemeye çalışır ama bütün kellerde mutlaka az ya da çok psikolojik etkilenme vardır” dedi.
Saç ekiminin plastik ve estetik cerrahlar tarafından yapılması gerektiğinin altını çizen Op.Dr.Ayşegül Sivri, “Hastanın saç ekimi için bu iş ile uğraşan bir estetik cerrah ile görüşmesi uygun olacaktır. Iyi bir planlama ile kellik sorunu yaşayan herkes doğal, yeterli ve sık bir saça sahip olabilmektedir.’’ şeklinde konuştu.
Dr.Sivri, ’’Biz plastik cerrahlar estetik bakış açımız ve deneyimlerimiz sayesinde hastamızın beklentilerini öngörebiliyoruz. Saç ekiminde, ne kadar gerçekçi yaklaşılır ve ne kadar iyi bir cerrahi teknik kullanılırsa sonuç o derece başarılı olmakta. Ayrıca unutulmamalıdır ki, saç ekim operasyonu bir ameliyattır. Dolayısıyla bu cerrahi girişimi yapabilecek imkânlara sahip, tıbbi açıdan yeterli donatılmış bir merkezde estetik cerrahi uzmanı tarafından yapılması gerekir. Kendini saç ekim uzmanı diye ‘olmayan’ bir meslek erbabı olarak tanıtan, yapılan işleme ticari bakış açısıyla yaklaşan insanlardan ve merkezlerden uzak durulmalıdır.’’dedi.
Op.Dr.Ayşegül Sivri, yurt dışından çok sayıda yabancının saç ekimi için ülkemize geldiğini ifade ederek, “Saç ekimi zamanının belirlenmesinde kişinin yaşı önemli bir rol oynar. 20 yaş altında yapıldığı zaman saç dökülmeleri devam edeceği için ekim işlemi sonrasında da saç kaybı yeniden yaşanabilir. 30 yaşlarından sonra genel olarak saç dökülmeleri tamamlanmış olur, ya da dökülme hızı yavaşlar bu dönemler dikkate alınarak ekim yapılırsa saç ekimi işlemi daha kalıcı olur. Yani saç dökülmelerinin aktif olmadığı, pasif dönemlerde ekim yapılmalıdır. Saç ekimi her mevsim yapılabilmesine kış aylarında kardan, yağmurdan hastanın yeni ekilen saçları koruması gerekiyorken, yaz aylarında aşırı güneşten yeni ekilmiş saçların korunması gerekiyor. Saç ekimi için en ideal mevsimin Sonbahar olduğunu söyleyebiliriz.” dedi.

Bu haber 894 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yazarımız Prof. Dr. Orhan Küçük’ün yeni kitabı çıktı
Yazarımız Prof. Dr. Orhan Küçük’ün yeni kitabı çıktı
BAHÇE SAHİPLERİNİN CİMRİLİĞİ
BAHÇE SAHİPLERİNİN CİMRİLİĞİ