Samsun’da domuz gribinden ölenlerin sayısı arttı

Samsun’da domuz gribinden ölenlerin sayısı arttı

Samsun’da domuz gribinden ölenlerin sayısı arttı Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, domuz gribinden ölenlerin Türkiye genelinde 33, Samsun’da ise 7’ye yükseldiğini açıkladı.

25 Mart 2015 - 15:12 - Güncelleme: 25 Mart 2015 - 15:22

Türkiye’de son günlerde yaşanan grip vakalarıyla ilgili bilgilendirme toplantısı düzenleyen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bu hafta itibari ile vakalarda artış görüldüğünü söyledi. Domuz gribi virüsü H1N1'den kaynaklanan ölümlerin sayısının bugün itibariyle 33'e yükseldiğini açıklandı.

Grip virüsü influenza virisünün 300'den fazla çeşidinin olduğunu ve hastalıkla mutasyona uğrayarak değişiklik gösteren türlerinin bulunduğunu belirten Müezzinoğlu, ''Bu sene hastalık yapan tür, gelecek yıl mutasyona uğruyor ve farklı bir şekil alıyor. Dolayısıyla bugüne kadar dünyanın influenza ile aşı olarak geliştirdikleri aşıların etkinliği, zaman zaman yüzde 30'lara kadar da düşüyor. Yüzde 100'ü yakalayan bir aşı dinamiği de oluşmadı'' diye konuştu.

SAMSUN’DA TEHLİKE BÜYÜYOR

Samsun’da domuz gribi virüsüne yakalanarak hayatını kaybedenlerin sayısında artış yaşandı. 2 hafta önce Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada domuz gribi virüsünden dolayı ölenlerin sayısı 3 kişi iken bugün itibariyle ölüm vakası sayısı 7 kişiye ulaştı. Uzmanlar gerekli tedbirlerin alınması için çalışmalara başladı.

BİR METRE MESAFEDEN BULAŞIYOR

Domuz gribi virüsü için önlem almaya çalışan uzmanlar, hastalığın bir metre mesafede, yakın temasta bulaştığını, burada hijyenin çok önemli olduğunu söyledi. Bir metre mesafeden bile domuz gribinin bulaşabileceği, insanlar hapşırırken mutlaka ağızlarının kapatılması noktasında uyarıldı. Mümkün olduğu süreçte de selamlaşmayı tokalaşarak değil baş selamı ile yapılması gerektiğini vurguladı.

Bu haber 1817 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yazarımız Prof. Dr. Orhan Küçük’ün yeni kitabı çıktı
Yazarımız Prof. Dr. Orhan Küçük’ün yeni kitabı çıktı
BAHÇE SAHİPLERİNİN CİMRİLİĞİ
BAHÇE SAHİPLERİNİN CİMRİLİĞİ