Sıkı Denetim Uyuşturucu Tacirlerinin Rotasını Değiştirdi

Sıkı Denetim Uyuşturucu Tacirlerinin Rotasını Değiştirdi

İran'dan getirdikleri uyuşturucuyu, Erzurum üzerinden batı illerine sevk eden zehir tacirleri, denetimler sıkılaştırılınca yeni rotalar aramaya başladı.

29 Kasım 2014 - 14:26

Erzurum Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan operasyonda, yaklaşık 26 kilogram ağırlığındaki metamfetamin maddesinin ele geçirilmesi, uyuşturucu tacirlerinin gözünü korkuttu.

İran'dan getirilen ve Erzurum üzerinden tırların özel bölmelerinde, son model araçların içerisine yaptıkları zulalarda, batıya sevk etmek isteyen zehir tacirleri, yol güzergahlarındaki denetimler sıkılaştırılınca kendilerine yeni rotalar aramaya başladı.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürü İhsan Birinci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yapılan operasyonda ele geçirilen  uyuşturucu maddelerinin arasında bulunan metamfetaminin 2014 yılı ortalamasında, Türkiye'de rekor olduğunu söyledi.

Denetimlerin artırılması nedeniyle zehir tacirlerinin, İran üzerinden getirdikleri uyuşturucuyu, batı illerine ve Avrupa'ya sevk ederken, başka yollar aramaya koyulduklarını belirten Birinci, şöyle konuştu:

"Erzurum, batı ve doğu illeri aynı zamanda komşu ülkelerin uyuşturucu trafiğinde önemli bir transit nokta. Doğu illerinden ve sınır ülkelerden getirilen uyuşturucunun ana maddeleri buradan, hedef noktalara ulaştırılmaya çalışılmakta. Özellikle batı illerinden getirilen ekstazi ve bonzai de yine buradan yurt dışına taşınmak istenirken, bu güzergah kullanılmak isteniyor. Özellikle şunu belirtmek isterim; ilimiz, uyuşturucunun taşınmasında transit konumunda ve kaynağı değil. Burayı köprü gibi görüyorlar. Geçtiğimiz günlerde yaptığımız, son operasyonda 10 kilograma yakın Afyon sakızı, 26 kilograma yakın metamfetamin maddesi, 25 kilograma yakın esrar maddesi ele geçirildi. Yakalanan metamfetemin ise Türkiye ortalamasında, 2014 rekorudur."

"Sokaklar da abluka altına alındı"

Birinci, yapılan operasyonların, alınan tedbirlerin sevkiyatlardaki düşüşleri gözler önüne serdiğini vurguladı.

Sevkiyatların düşürülmesi ve sokak satışlarının hareketinin azaltılması için sürekli operasyonlar düzenlediklerini hatırlatan Birinci, şunları kaydetti:

"Bölgemizde ve diğer illerde uyuşturucuya yönelik etkin yapılan operasyonlar, sevkiyatlarda ciddi düşüşlerin olduğunu ortaya koydu. Yapılan operasyonlar sayesinde uyuşturucu baronları rotalarını değiştiriyor. Erzurum'dan geçemeyeceklerini anlayınca, güney illerine iniyorlar, oradan geçemeyeceklerini anlayınca bu kez kuzeye çıkıyorlar. Her nokta kıskaca alındığı için bu sefer başka ülkelerin üzerinden sevkiyat yapmaya çalışıyorlar. Sadece burada değil, aynı zamanda hem güneyde hem Karadeniz'de yine aynı şekilde operasyonlar ve sıkı denetimler var. Bu sıkı denetimler, devam ettikçe uyuşturucu baronları, başka ülkeleri kendilerine yol güzergahı olarak belirleyecek ve transit geçiş misyonunu onlar üstlenecek. Erzurum'da sokaklar abluka altına alındı, 2014 yılında 530'un üzerinde uyuşturucu maddeye yönelik operasyon yaptık. Hedefimiz sokakta bir gram bile uyuşturucu maddenin dolaşmasını engellemek. Sokak satıcılarını kıskaca alınca, sokaklar zehir tacirlerinden temizlenmeye başladı."

"Vatandaşlar çekinmeden 155 Polis İmdat hattını aramalı"

Birinci, sokak satışlarında ve uyuşturucu maddenin sokakta dolaşmasına yönelik düzenlenen çalışmalar sayesinde başarının yüzde 100'e ulaştığını dile getirdi.

Ekiplerin adım adım sokakları gezdiklerini ve daha etkili mücadele için vatandaşların duyarlı davranmasına ihtiyaç duyduklarını belirten Birinci, şunları söyledi:

"Sokakları abluka altına aldık ve bu işte 38 ekibimiz görev başında. Adım adım sokakları geziyorlar. Bir gram dahi uyuşturucunun hareketi önlenince, uyuşturucu tacirlerinin önü kesildi. Uyuşturucuyla mücadele daha başarılı olmak için vatandaşlarımızın duyarlılığına ihtiyaç var. Suç ve suçlularla mücadele daha etkin rol oynamak için tek isteğimiz gördükleri suç unsurlarını çekinmeden 155 Polis İmdat hattına bildirmesi. Suçlularla karşı karşıya gelecekleri korkusuna kapılmasınlar. Çekinmeden bizi arasınlar başarı daha üst seviyelere çıkar. Nokta operasyonlarla zehir tacirleri artık hareket edemez hale gelir. Bugüne kadar yapılan operasyonlarda bizim en etkili silahımız ise uzman köpeklerimiz."

"Operasyon başarılı olmasaydı, 40 bin kişi bu uyuşturucuyu kullanacaktı"

Operasyonlarda alınan başarıların yüzde 40'ında eğitimli uzman köpeklerin katkısının olduğunu ifade eden Birinci, şöyle devam etti:

"Çapkın ve Dük adında iki köpeğimiz bulunmakta. Yapılan operasyonların zulalarda saklanan uyuşturucu maddelerini bulmada onların desteği yüzde 40. Son yapılan büyük operasyonda ise onların emeği fazla. Eğer bu operasyonu düzenlediğimizde ele geçirilen uyuşturucu maddeleri yakalanmasaydı, bu çuvalların içerisindeki maddelerin arasında olan metamfetamin, eroinden 10 kat daha etkili bir uyuşturucu olan madde, bugün başka yerdeydi. Çuvalların arasında ele geçirilen Afyon sakızı var ve 10 kilogram morfinin veya minimum 10 kilogram eroinin üretilmesi anlamına geliyor. Diğer toz ve ot esrarı da katarsak rakam ciddi bir boyuta ulaşıyor. Operasyonu yaptığımızda başarılı olmasaydık. Bugün 40 bin ayrı kişinin, yani 40 bin ayrı uyuşturucu kullanımının önüne geçmiş olmayacaktık. Üstelik uyuşturucu madde kullanan kişiler başka suçlar da işliyor. Yapılan her başarılı operasyon başka suçların da önünü kesmiş oluyor."Kaynak:haberler.com

Bu haber 1171 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İnsanlık bugün
İnsanlık bugün "ANNE LÜTFEN ÖLME" sözüyle can çekişti "...
Alim, Yetkililerden Açıklama Bekliyoruz..
Alim, Yetkililerden Açıklama Bekliyoruz..