Bu Tesbihi Yapmak İçin 20 Yıl Çalıştı

Bu Tesbihi Yapmak İçin 20 Yıl Çalıştı

32 yıldır tespih ustası olan Veysel Başar, her biri ceviz büyüklüğünde olan bir kilo ağırlığında tespih yaptı.

07 Ocak 2015 - 16:57 - Güncelleme: 07 Ocak 2015 - 17:09

Erzurum’un Oltu ilçesinde, 32 yıldır tespih ustası olan Veysel Başar, her biri ceviz büyüklüğünde olan bir kilo ağırlığında tespih yaptı. Başar, kiloluk tesbihi 15 bin liraya satacak.
Oltu Taşı El Sanatları İş Merkezindeki diğer ustaların gıpta ile baktıkları Veysel usta, 20 yıllık sabrının meyvesini aldı.
Oltu’da yaşayan evli ve dört çocuk babası Veysel Başar, 20 yılda biriktirdiği Oltu taşlarıyla yaptığı tespihi işyerinin vitrininde sergiledi. Tesbihi el işçiliğiyle bir ayda tamamlayan Veysel Başar, "Büyük ebatta Oltu taşı bulmak çok zor. Bu büyüklükte tespih yok. Tesbihin iki tanesini yapmak bir günü aldı. 80 santim boyundaki tesbihi yaparken çok zorlandım. Yıllardır biriktirdiğim büyük taşlarla her biri ceviz büyüklüğünde olan yaptığım tesbihi koleksiyonculara 15 bin liraya satacağım" dedi.
Tesbihciler çarşısındaki diğer ustalar, Veysel Başar’ı tebrik ettiklerini büyük bir sabır göstererek tesbihi yaptığını, her ustaya nasip olmayacağını ve başka tespih ustalarının 20 yıl sabredemeyeceğini söylediler. Oltu taşı işlemeciliği yapan diğer esnaf, Başar’ın 20 yıl bu tespihi yapmak için sabrettiğini böyle bir tesbihin önümüzdeki süreçte de zor yapılabileceğini dile getirdi.

Bu haber 66422 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İŞ DÜNYASININ PATRONU ALİM OLDU
İŞ DÜNYASININ PATRONU ALİM OLDU
Başkan ALİM 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını Kutladı
Başkan ALİM 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını Kutladı