Erdoğan talimat verdi! Sırada Cibuti var

Erdoğan talimat verdi! Sırada Cibuti var

Veysel Eroğlu, Erdoğan'ın son olarak Cibuti'ye baraj projesi görevini verdiğini söyledi.

23 Kasım 2015 - 11:26

Türkiye'den KKTC'ye denizin altından ulaştırılan su tüm dünyada büyük yankı uyandırdı. Birçok ülkeden Türkiye'ye teklif yağıyor. Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu; Afrika'dan Uzakdoğu ülkelerine kadar birçok yerden proje benzeri tekliflerin geldiğini söylüyor. 

Kuzey Kıbrıs'a Anamur'dan su taşıyan Asrın Projesi'nin perde arkasının detaylarını paylaşan Bakan Eroğlu, İSKİ Genel Müdürü olduğu dönemde hayata geçirilen adalara denizin altından su verme projesinin ardından gündeme geldiğini hatırlattı. Anamur ile Lefkoşa arasına düşenen boruların yer yer 1453 metre derinliğe kadar inmeyi gerektirdiğine dikkat çeken Eroğlu, "Bir noktada Akdeniz'in 1453 metre derinliği ile karşılaşınca açıkçası zorlu bir süprizle karşılaşmış olduk. Ancak 1453 ruhu ile asla projeden vazgeçmedik. Çılgın bir proje yapalım dedik. Boruları 250 metreden yüzdürme kararı verdik. 1453 metreye kadar derinliklere ise halatlarla sabitleme yaptık" dedi.

KIBRISLI BAKAN, "BİZ DE ADA'YIZ DEDİ"

Kusey Kıbrıs'a su götürme projesi fikrinin ilk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde gündeme geldiğini belirten Bakan Eroğlu, İstanbul'daki adalara denizin altından su götürdüklerinde benzer bir isteğin KKTC'den geldiğini söyledi. Bakan Eroğlu; o ilginç isteği şöyle anlattı: "İstanbul ada sakinleri şunu söylemişti. İstanbul'a kısa sürede su verdiniz. Hiç beklemiyorduk. İstanbul suya doydu. 8 ayda su kesintisini kaldırdınız. İstanbul Kerbela gibiydi. Acaba bize Adalara'a su getiremez misiniz? Tankerlerle su geliyor. Susuzluktan kırılıyoruz. Başkanımız Erdoğan beni aradı. 'Veysel hocam Adalar'a su götürebilir miyiz?' diye sordu. Efendim daha önce buraya proje yapmıştım, nerden götüreceğimiz bile biliyorum, götürürüm dedim. Tamam o zaman dedi. 5 adaya su götürdük. Sedef Adası en küçüğü Büyük Ada, Heybeliada hepsine su götürdük."

 

VAKTİ GELİNCE NEDEN OLMASIN

Bunun ardından KKTC'li bir bakanın kendilerini aradığını belirten Eroğlu, şöyle devam etti: "O sırada Kıbrıs'ta bir Bakan aradı. Biz adayız bize de su getiremez mİsiniz? diye bir istekte bulundu. Biz adalara su götürünce rica etmişlerdi. Bu konuyu o dönem Belediye Başkanımız olan Cumhurbaşkanımıza aktarınca 'vakti gelince niye olmasın' diye cevapladı. Ta o zaman söyledi. Yetki bizde olsa götürürdük diye büyük konuşmuştuk tabi"

HATIRLANMAZ DİYE DÜŞÜNÜRKEN
AK Parti iktidar olduktan sonra 2003 yılında Erdoğan'ın kendisine 'KKTC'yi unutmadın değil mi Hoca?' diye sorduğunu belirten Bakan Eroğlu; şunları kaydetti: "Cumhurbaşkanımızın Başbakan, benim ise DSİ Genel Müdürü olduğum dönem. İnşallah Kıbrıs'ı hatırlamız diye düşünüyorum. Yeni göreve başladım. 1 sene sonra 'Kıbrıs'ı unuttun mu?' dedi. Hatırladı hemen. 'Efendim unutur muyum' cevabı verdim"

CİBUTİ SEYATİNDE TALEP EDİLMİŞ
Eroğlu, ayrıca KKTC projesi sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisine Cibuti'de baraj yapma projesi görevi verdiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Er doğan 2015 yılının Ocak ayında Cibu ti'ye resmi bir ziyarette bulunmuştu. Erdoğan talep edilen Cibuti'ye baraj için Bakan Eroğlu'na talimat verdi.  

Bu haber 63328 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İŞ DÜNYASININ PATRONU ALİM OLDU
İŞ DÜNYASININ PATRONU ALİM OLDU
Başkan ALİM 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını Kutladı
Başkan ALİM 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını Kutladı