Davutoğlu’nun ’Eski Zaman’cı Danışmanı Mahçupyan...

Davutoğlu'nun 'Eski Zaman'cı Danışmanı Mahçupyan Muhalifleri Uyardı

Zaman ve Taraf Gazetesi'nin esik yazarı Başbakan Davutoğlu'nun Danışmanı Etyen Mahçupyan, AK Parti karşıtı çevrelerin 2015 seçimlerine yoğunlaştığını belirterek; "2015'te deviremezseniz AK Parti 10 yıl daha iktidarda kalır."dedi.

31 Ekim 2014 - 22:06 - Güncelleme: 31 Ekim 2014 - 22:32

Davutoğlu'nun danışmanlık teklifini kabul eden Etyen Mahçupyan, Ak Parti karşıtı çevrelerin 2015 seçimlerine yoğunlaştığını söyledi ve ekledi: "2015'te deviremezseniz Ak Parti 10 yıl daha iktidarda kalır. Stratejinizi buna göre belirleyin"

İŞTE MAHÇUPYAN'IN AÇIKLAMALARI

Türkiye'de aydınların veya Aydın olduğunu söylediğimiz kesimlerin Ak Parti karşıtlığı ve bu doğrultudaki söylemlerine gelelim. Çözüm üretmekten ziyade daha çok Ak Parti'yi devirmeye, Erdoğan'ı şeytanlaştırmaya odaklanan bir muhalif söylem izliyoruz. Ak Parti'yi seçimle olmadıysa sokak hareketiyle devirelim mantığını, böyle yapılan bir muhalefeti nasıl değerlendiriyorsunuz?

Burada bir etkisizleşme meselesi var. TC'nin laik çevreleri ki bu iş dünyası veya sanat dünyası olabilir, kendilerini hep çok önemi buldular. Bu ülkede azınlıkta olsalar bile ülkenin gerçek sahibi olarak kendilerini gördüler. Eninde sonunda etkili olabilecekleri bir kamusal alan hayal ettiler. Ak Parti'nin özellikle son birkaç yılı, ustalık dönemi ise bunun böyle olmayacağını gösterdi onlara.

"ERDOĞAN'IN SÖYLEMİ, LAİK KESİMİN 'AYDIN DÜNYASINI' KARARTTI"

Ayrıca Tayyip Erdoğan'ın dili, söylemi, onları irrite etti; daha fazla kızıştırdı. Bu kesimi bir şekilde içe kapattı; cemaatleştirdi. Böyle bir noktada topluma daha da yabancılaştılar. Ak Parti de, kendi dışındaki sosyalle ilişki kuramayan bir parti olduğu için onları kendi haline bıraktı. Laik kesimin Aydın dünyası bir tür sağlıksız bir siyasileşme yaşadı bunun sonucu olarak. Ancak siyaset etkili olursa anlamlıdır. Hiçbir etkisi olmayan, kendi kendini tatmin haline dönüşen bir söylem kimseye yarar getirmez. Bu söylemi taşıyanlara da yarar getirmeyecektir. Şimdiye kadar getirmediği görüldü.

"AK PARTİ 2015'TE KAZANIRSA 10 YIL DAHA İKTİDAR"

Bu önümüzdeki üç seçim önemli bir dönemeç. Şu anda bu durumun kızışmasının nedeni de bu üç seçim. Çünkü herkes şunu idrak etmiş durumda; art arda gelen yerel seçim, cumhurbaşkanlığı ve şimdi 2015'teki genel seçimde eğer Ak Parti'yi indiremezseniz gelecekte bir 10 yıl daha Ak Parti ile yaşamak durumundasınız. Dolayısıyla bütün silahlar şimdi çekildi. 2015 seçimlerinden Ak Parti yüzde 50'yi alarak çıkar ise o zaman bir kere başta iş dünyası başta olmak üzere laik kesimin daha rasyonel kesimlerine yeniden bir strateji arayışının ortaya çıkacağını düşünüyorum.

"SANATÇILAR VE ENTELEKTÜELLER NORMALLEŞMELİ"

İş dünyasının bir 10 yıl daha hükümet ile rekabet ve karşıtlık içinde yaşamayı göze alabileceğini sanmıyorum. Hükümetin de bunu göze alabileceğini düşünmüyorum. Dolayısıyla orada yeni bir dil oluşacaktır. Sanatçılar, entelektüeller de bir şekilde normalleşmek zorunda, aksi halde giderek daha fazla marjinalleşmiş olacaklar. Bu da mümkün tabii ama bu da bir sonuç getirmeyecek

Bu haber 1971 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İŞ DÜNYASININ PATRONU ALİM OLDU
İŞ DÜNYASININ PATRONU ALİM OLDU
Başkan ALİM 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını Kutladı
Başkan ALİM 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını Kutladı