Gazetecilere İletişim Ve İletişim Becerileri Semineri

Gazetecilere İletişim Ve İletişim Becerileri Semineri

Erzurum Gazeteciler Cemiyeti (EGC) tarafından, medya çalışanlarına yönelik İletişim ve İletişim Becerileri Eğitim Programı düzenlendi

15 Mart 2015 - 13:15 - Güncelleme: 15 Mart 2015 - 13:18

Erzurum Gazeteciler Cemiyeti (EGC) tarafından, medya çalışanlarına yönelik İletişim ve İletişim Becerileri Eğitim Programı düzenlendi.
Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası seminer salonunda düzenlenen programa çok sayıda gazeteci katıldı. EGC Başkanı Selahattin Şener’in yaptığı açılış konuşmasının ardından Doç. Dr. Derya Tellan tarafından verilen eğitim programı, katılım sertifikalarının takdimi ile sonlandırıldı.
Selahattin Şener, “İletişim Medyanın ve Gazeteciliğin ana unsuru, iletişimin bu kadar geliştiği bir dönemde, internetin iletişim alanına girmesiyle artık dünyada neresinde en küçük bir hadisenin gerçekleştiğinde dünyanın en uzak köşesi orda hadisenin gerçekleştiği yerden daha önce haberdar oluyor. Birde sosyal medya işin içine girdi. Medya ile sosyal medya birbiri ile yarışır halde. Bir hadise bir mesaj on dakika içinde milyonlara ulaşıyor. Biz alaylı gazetecileriz. Gazeteciliği çıraklık, kalfalık, ustalık metoduyla öğrenerek geliştirdik. Birde mektepli arkadaşlar var aramızda. Elbette ki mektepli ile alaylı arasında her ikisinin de birbirine has avantajları ve dezavantajları var. Belki bu seminer biz alaylıların dezavantajlarını kapatmak için düşünüldü.” dedi.
İletişim ve İletişim Becerileri eğitim programının sunumunu gerçekleştiren Doç. Dr. Derya Tellan, “Medya sürekli değişiyor Yeni Medya ve Geleneksel Medya olarak tanımlanır hale geldi. Her bireyi gazeteciye dönüştüren bir sosyal medya var. Gazeteci sayısını artırdı. Herkeste bir haber yapma, haberin kurallarını bilmeksizin haber yapma merakı uyandırdı. Sizin gibi iletişimcilere iletişimi anlatmak çok güç bu nedenle ben daha çok söyleşi formatında devam etmeyi tercih ediyorum. Neden iletişim kurarız ve etkileşimde bulunuruz. Temel nedeni toplumsal bir varlık olmamız. Derslerde öğrencilerimiz iletişim sürecini matematiksel bir süreç olarak algılıyor. Aslın da bir ihtiyaç. Doğduğu toplumun varoluş yapısı içerisinde mesaj var.” şeklinde konuştu.
MESLEKİ DEFORMASYON
İletişimde mesajın veriliş biçiminin son derece önemli olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Tellan, “Sizin mesleğinizden kaynaklanan bir iletişim biçiminiz olabilir. Buna ben mesleki deformasyon diyorum. Mesleğimiz ister istemez bizim kurduğumuz iletişimi etkiliyor. Eminim sizlerde de oluyordur. Haber için gitmediğiniz bir ortamda bundan bir haber çıkabilir diye düşündüğünüz oluyordur. Çünkü zihnimiz o şekilde işliyor. Biraz daha mekanikleşiyoruz aslında.” diye konuştu.

Bu haber 1666 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İŞ DÜNYASININ PATRONU ALİM OLDU
İŞ DÜNYASININ PATRONU ALİM OLDU
Başkan ALİM 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını Kutladı
Başkan ALİM 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını Kutladı